Questing

Polecane książki
Katalog on-line

Głosuj bez przeszkód!

Aktualności » Głosuj bez przeszkód!

Badania wskazują, że wiedza o ułatwieniach, jakie prawo oferuje wyborcom i wyborczyniom jest znikoma. Wg danych Centrum Badań Opinii Społecznej i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z kwietnia 2015, aż 60 % Polaków i Polek nie wiedziało przed wyborami prezydenckimi, że z głosowania korespondencyjnego skorzystać mogą wszyscy, a ponad 50 % nie miało żadnej wiedzy na temat głosowania przez pełnomocnika. O ułatwieniach szczególnie mało wiedziały osoby starsze i z niepełnosprawnościami – dla przykładu, zaledwie 20 % osób powyżej 75 roku życia orientowało się, że może zagłosować przez pełnomocnika. W efekcie z ułatwień korzysta niewielu wyborców (w I turze wyborów prezydenckich przez pełnomocnika zagłosowało tylko 5 956 osób). Podczas, gdy niektóre osoby o utrudnionym dostępie do głosowania decydują się na udział w  wyborach  nawet bez korzystania z ułatwień, inne rezygnują z oddawania głosu. Agnieszka Kuszyńska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych wspierającego kobiety z niepełnosprawnościami, mówi: „Nie mogę wjechać do lokalu wyborczego ze względu na schody i progi. Ktoś z komisji wynosi mi listę do podpisu i kartę na zewnątrz. To przejaw ich uprzejmości, ale łamią w ten sposób prawo. Mój kolega, który porusza się z balkonikiem, w ogóle nie chodzi głosować”.

Dotychczasowe działania informacyjne dotyczące ułatwień są często źle zaprojektowane. Przykładowo według powyższych badań blisko 90 % wyborców z niepełnosprawnością nie wie, że może  zwrócić się do  wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o przesłanie informacji o ułatwieniach. Absurdalny jest więc zapis w Kodeksie Wyborczym, zgodnie z którym informacje wysyłane są dopiero na wniosek obywatela.

W odpowiedzi na problem niskiej wiedzy, koalicja Masz Głos, Masz Wybór przygotowała kampanię „Głosuj bez przeszkód”, w ramach której w całej Polsce dystrybuowane będą materiały informacyjne opracowane we współpracy z ekspertami od prawa wyborczego oraz w konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą. Z poradnika wyborcy, kalendarza wyborczego, ulotek, plakatów i infografik dowiemy się, jak można zagłosować i jak wyglądają poszczególne procedury oraz poznamy istotne dla wyborców daty.

 

Nasza Biblioteka przyłączyła się do akcji i dystrybuuje ulotki informacyjne. Pomóżcie nam zadbać, by wszyscy wzięli udział w wyborach!

 

Masz Głos! Masz Wybór! 

Autor:Monika Piłka
 
  • Dodaj link do:
  • www.wykop.pl
  • www.facebook.com